Заболяванията на венците (наричани още пародонтални заболявания) обикновено представляват инфекция на тъканите, поддържащи зъбите. Това е една от главните причини за загуба на зъби при възрастните. Вие може и да не знаете, че имате пародонтално заболяване, тъй като в повечето случаи, то протича безболезнено. По време на всеки профилактичен преглед, Вашият лекар по дентална медицина ще измери дълбочината на сулкуса (браздата между зъба и венеца), за да определи дали имате пародонтално заболяване.
Заболяванията на венците се причиняват от зъбната плака- лепкав филм от бактерии, който непрекъснато се формира по зъбите. Тези бактерии произвеждат токнини, които могат да увредят венците.
Пародонталните заболявания атакуват точно под венечната линия в сулкуса, където причиняват загуба на прикрепящите и зъбодържащите тъкани. При увреждане на тези тъкани, сулкусът се развива в пародонтален джоб. Колкото е по-тежко заболяването, толкова и дълбочината на джоба е по-голяма.
Пародонталните заболявания се класифицират в зависимост от тежестта на заболяването. Двата основни стадия са гингивит и пародонтит.
ГИНГИВИТ
В ранния етап на пародонталните заболявания, наречен гингивит, венците се зачервяват, подуват и започват да кървят. На този етап болестта е все още обратима и обикновено може да бъде отстранена чрез подобряване на личната орална хигиена- по-старателно и правилно четкане на зъбите и използване на конец и интердентални четки.
ПАРОДОНТИТ
В по-напредналия стадий на пародонталните заболявания, наречен пародонтит, венците и костта, които поддържат зъбите са значително увредени. Здравите венци и кост са опора за зъбите и ги придържат здраво в алвеолите. При пародонтита възпалените венци и кост могат да доведат до разклащане на зъбите, тяхното падане или необходимост от вадене.Фактори, които увеличават риска от развитие на пародонтални заболявания:
- Тютюнопушене или дъвчене на тютюн
- Системни заболявания (напр. диабет)
- Прием на лекарствени средства като кортикостероиди, някои видове анти-епилептични медикаменти, онколечение, калциеви блокери, орални контрацептиви
- Коронки и мостови конструкции, които вече не прилягат правилно
- Криви (ротирани) зъби
- Пломби (обтурации), които вече са дефектни
- Бременност
Ако забележите някои от следните признаци на заболяване на венците, консултирайте се незабавно с Вашия лекар по дентална медицина:
- Венци, които кървят лесно
- Зачервени, подути, чувствителни венци
- Венци, които са се отдръпнали от зъбите
- Персистиращ лош дъх или вкус
- Гной между зъбите и венците
- Постоянни зъби, които са разклатени или разместени
- Промяна в начина, по който зъбите контактуват при отхапване
- Промяна в прилягането на частичните протези
Възможно е да имате пародонтално заболяване и да нямате предупредителни признаци.
Ето защо регулярните визити, профилактични и пародонтални прегледи са изключително важни. Методите на лечение зависят от вида на заболяването и от степента на развитие/прогресиране на състоянието.
Добрата орална хигиена в домашни условия е важна, за да се предпазите от развитие на пародонтални заболявания, и за да избегнете тяхното влошаване или повторна поява.
Не е необходимо да загубите зъби поради пародонтални заболявания! Четкайте редовно, почиствайте междузъбното пространство, спазвайте балансирано хранене и планирайте регулярно посещения при дентален лекар, за здрава и красива усмивка за цял живот.